Quantcast
Channel: SATORI interneta žurnāls - ko iesakām šodien, rīt, parīt?
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3334

Šodien - 18:30 - "Netikumīgās mākslas vakars" Kaņepes Kultūras centrā

$
0
0

Piektdien, 30. oktobrī, Kaņepes Kultūras centrā ikviens aicināts apmeklēt "Netikumīgās mākslas vakaru" ar diskusiju, lekciju un netikumīgās mākslas programmu.  Vakaru organizē Edgars Raginskis un interneta žurnāls "Satori.lv" sadarbībā ar Kaņepes Kultūras centru un "Dirty Deal Teatro".

Pēdējās nedēļās internetā, televīzijā, avīzēs un virtuvēs mēs visi esam strīdējušies par to, kādai jābūt dzejai un mākslai. Agneses Krivades pirms vairāk nekā 10 gadiem uzrakstītais dzejolis "ō,", kuru literatūras skolotāja, arī dzejniece un literatūrzinātniece Iveta Ratinīka līdzās citiem 21. gadsimta latviešu dzejnieku darbiem piedāvāja izlasīt kādas Rīgas ģimnāzijas 10. klases audzēkņiem, ir kļuvis par vienu no pirmajiem precedentiem, uz kuru var attiecināt šogad LR Saeimā pieņemto t.s. "tikumības likumu" jeb Izglītības likuma grozījumus, kas paredz nodrošināt izglītības iestāžu audzēkņiem tikumisko audzināšanu un aizsargāt no tādiem materiāliem, kas var šai tikumiskajai attīstībai kaitēt. Kā zināms, galvenais iemesls, kāpēc skolotāja saņēma rājienu no skolas vadības un pēcāk arī nosodījumu no dažiem politiķiem publiskajā telpā, bija krievu valodas lamuvārdu izmantojums Krivades dzejolī, neskatoties uz to, ka skolotājas nodoms bija šāda veida izteiksmes līdzekļu lietojumu dzejā ar jauniešiem kopīgi apspriest.

Ļoti aizkustinoša bija politiķu iesaistīšanās diskusijās par šo notikumu. Rīgas mērs Nils Ušakovs pat ievingrināja roku atdzejā, publicējot sociālā tīkla "Facebook" profilā Krivades dzejoli krievu valodā. Tiesa, pateicoties pilsētas mēra publikācijai izvērtās brīnišķīgs tulkotāja Nikolā Ozano (Nicolas Auzanneau) iniciēts projekts "Dzeja is a poem est un poème ist ein Gedicht это поэзия" kurā iesaistījās daudzi citi tulkotāji un jau šobrīd ir radījuši "ō," atdzejojumus 16 valodās. LR Saeimas deputāte Ingūna Rībena mākslas brīvības aizstāvjus – dzejniekus, māksliniekus, literāros redaktorus, filozofus u.c. – nodēvēja par "parazītiem uz kristīgās civilizācijas koka". Nevar noliegt, ka šī metafora ir iespaidīga. Arī "tikumības likuma" galvenā iniciatore Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko sniedza savu viedokli par šo notikumu, sakot: "Kad skolniekiem būs izveidojusies stabila vērtību sistēma, būs izanalizēts Ziedonis un Rainis, kādam, iespējams, būs vēlēšanās saprast, kas dzejoļa autorei bija prātā."

Kā teica "Satori.lv" galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins: "Tā ir labas dzejas pazīme, labas dzejas liktenis – raisīt skandālu un diskusijas." Skandāls gan šobrīd ir nedaudz norimis, bet pasākuma organizatori vēlas, lai cilvēki, kuriem mūsdienās daudz aktuālākas ir citas lietas un norises, joprojām turpinātu sarunāties par mākslu. Tieši tāpēc ikviens aicināts 30. oktobrī Kaņepes Kultūras centrā uz pasākumu ar ironisku nosaukumu "Netikumīgās mākslas vakars", kurā daudz nelamāsies, bet gan runās par mākslu, tās izteiksmes veidiem, par cenzūru, kā arī baudīs profesionālu latviešu mūziķu, dzejnieku un aktieru performances, kuras tematikas vai leksikas dēļ varētu uzskatīt par netikumīgām. Vai pati māksla var būt netikumīga? Ikviens aicināts atnākt un izteikt savas domas.

Pasākuma programma

18:30 Diskusija "Ko nedrīkst mākslā?" (Kaņepes Kultūras centra 1. stāva zālē)

Sarunas vadītājs: interneta žurnāla "Satori.lv" galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins. Sarunā piedalās: LU profesore Skaidrīte Lasmane, RSU docents Ivars Neiders, interneta žurnāla "Punctummagazine.lv" redaktors Igors Gubenko, LR Saeimas deputāte Ilze Viņķele, kultūrpētnieks Deniss Hanovs u.c. (NB! Dalībnieku saraksts tiks papildināts.)

20:00 Dr. Art. Denisa Hanova lasījums "Netikumība kā simboliskā vara: trīs stāsti par autoriem un viņu darbu nozīmēm" (Kaņepes Kultūras centra 2. stāva zālē)

Deniss Hanovs par lekciju: "Pateicoties Saeimas deputātiem un pilsoniskās sabiedrības spilgtākiem pārstāvjiem, Latvija tomēr kļūs tikumiskāka un tās nākotnes paaudzes, nākotnes pilsoņi un nepilsoņi būs pasargāti no pasaules kultūras procesiem, vēstījumiem, daudznozīmības, kā arī nogurdinošas vajadzības pēc kritiskas domāšanas. Šīs patiesi iepriecinošās ziņas savienojumā ar tradicionālu vērtību sargāšanu un baznīcu atkalapvienošanos ar valsts politisko eliti pieliks punktu laicīgai post 1789. gada bezdievībai un haosam, morālajam relatīvismam un šaubām par indivīda patību. Latvija būs nabadzīga valsts, kurā valdīs aukstums, jo, ja tā sola deputāte, tā noteikti būs. Tomēr daži šaubīgie ar liberālu ēnu vēlas rīkot netikumīgu mākslas vakaru. Lai neitralizētu viņu kaitniecisko efektu uz jauniem prātiem, nolēmu piedalīties ar netikumības dekonstrukciju, izmantojot trīs stāstus par to, kā netikumība sekmēja eiropiešu morālo pagrimumu. Trīs skumji stāsti par morāles zaudējumiem kritiskās domāšanas priekšā."

20:30 Netikumīgās mākslas programma divos cēlienos

Mūziķi: Vokālais ansamblis "Matīsa kvadrāts" (Gundega Vaska, Māra Rozenberga, Mārtiņš Medens, Uldis Strautkalns), komponists un pianists Edgars Raginskis, mecosoprāns Santa Pētersone, vijolniece Eva Bindere, čellists Kārlis Klotiņš, Platons Buravickis, Jēkabs Nīmanis un aktieris Ivars Krasts, Oyaarss, Virtuves Kabarē apvienība "Gapoljeri" u.c.

Dzejnieki: Rihards Bargais, Iveta Ratinīka, Inga Gaile, Toms Treibergs, Guntis Kursišs, Ilmārs Šlāpins, atdzejotājs Nikolā Ozano (Nicolas Auzanneau) u.c.

Pasākuma iniciators ir žurnālists un arī mūziķis Edgars Raginskis. Pēc viņa aicinājuma "Satori.lv", Kaņepes Kultūras centrs un "Dirty Deal Teatro" piekrituši dažādos veidos atbalstīt šo notikumu bez maksas. Arī pasākumā iesaistītie akadēmiķi, mūziķi un dzejnieki piedalīsies brīvprātīgi bez atalgojuma. Tam netiks tērēta nodokļu maksātāju nauda. Ieeja pasākumā bez maksas.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3334

Trending Articles