Ceturtdien, 19. novembrī, plkst. 18:00 Žaņa Lipkes memoriālā (Ķīpsalā, Mazajā Balasta dambī 8) notiks cikla "Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā" lekcija "Nācija kā projekts: nacionālismi šodienas Latvijā", ko sagatavojis kultūrpētnieks Deniss Hanovs.
Savā lekcijā "Nācija kā projekts: nacionālismi šodienas Latvijā" Deniss Hanovs analizēs nacionālisma idejas tapšanu, ilustrējot to ar 18. un 19. gadsimta laikā izveidoto stāstu par nāciju kā mūžīgu kopienu. Vai nacionālisms, sniedzot drošības sajūtu, var pārtapt par radikālu, ksenofobisku ideoloģiju, patiesībā izslēdzot cilvēkus? Kas ir nacionālisma ideoloģija šodien, un vai mūsdienu sabiedrība nav lielāka par nāciju? Nācija ir ļoti svarīgs emocionāls fenomens mūsdienu cilvēka identitātē. Miljoniem cilvēku nācija simbolizē kopienu, drošību un skaidrību plūstošajā neskaidrības laikmetā. Lekcijas dalībnieki kopīgi mēģinās analizēt, kā un kāpēc nacionālisms veidoja nācijas un kā tas kļuva par ietekmīgāko ideoloģiju šodien.
Septembrī uzsākto lekciju ciklu "Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā" 7. janvārī noslēgs saruna ar Jaunā Rīgas teātra aktieri Vili Daudziņu "Atmiņas uzslāņojumi". Savukārt vēl šogad decembrī notiks divas lekcijas – 3. decembrī sociālo zinātņu profesora Ivara Ījaba lekcija "Totalitārisms Eiropā: vēsture un šodiena" un 17. decembrī teoloģijas doktores Ilzes Jansones lekcija "Vai dusmīga un nelaimīga? – stereotipi par feminismu Latvijā".
Līdz šim ciklā "Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā" notikušas jau sešas lekcijas: Olgas Procevskas lekcija par bēgļu metaforām, Kaspara Zeļļa lekcija, veltīta rasisma vēsturei, Valda Tēraudkalna lekcija par islamofobiju, Mārtiņa Kaprāna lekcija par Ukrainas kolektīvo atmiņu, Inetas Lipšas priekšlasījums par homofobijas vēsturi Latvijā un Mārtiņa Mintaura lekcija par postkoloniālismu. Lekciju ieraksti skatāmi Lipkes memoriāla mājaslapas sadaļā "Lekciju tiešraide".
Lekciju cikls ir paredzēts kā iespēja debatēt par augošo neiecietību un radikālismu Eiropā, arī Latvijas sabiedrībā. Būtisku impulsu cikla idejai sniedza Eiropas Savienības bēgļu krīze, kas izraisīja gan masveida neiecietību Latvijas iedzīvotājos, gan intensīvus centienus solidarizēties ar bēgļiem un tos atbalstīt. Lekciju cikls aicina līdz decembra vidum vairākus sabiedrībā pazīstamus pētniekus kopā ar klausītājiem diskutēt par iespēju krīzes apstākļos saglabāt Eiropas tradicionālās vērtības – iecietību, humānismu un cilvēktiesības visiem.
Diskusiju-lekciju cikls ir iespējams, pateicoties ASV vēstniecības Latvijā un Konrāda Adenauera fonda atbalstam. Lekciju teksti un kritiska refleksija par to saturu pieejama, pateicoties interneta žurnāla "Punctummagazine" atbalstam. Tiks nodrošināta lekciju tiešraide internetā portālā lipke.lv.