Sestdien, 2. aprīlī, no plkst. 12:00 līdz plkst. 16:00 Jāņa Akuratera muzejs aicina piedalīties akcijā-ceļojuma "Slavenu mākslinieku darbi rakstnieku un dzejnieku kolekcijās". Akcijas sākums – Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī (muzejs, Lāčplēša iela 48/50, dz. 14).
Ar ceļojumu/akciju "Slavenu mākslinieku darbi rakstnieku un dzejnieku kolekcijās" memoriālie muzeji turpina 2016. gadā kopīgi rīkotās akcijas-ceļojumus. Iepriekšējais ceļojums "Aleksandrs un Aleksandra, Jānis, Andrejs un Romans bohēmas gaitās..." bija februārī.
Programmā:
- Aleksandra Čaka draugi Jānis Plase, Kārlis Baltgailis un Aleksandrs Junkers;
- Gleznas dzimumdienas rītā;
- Andreja Upīša memoriālais muzejs, Brīvības iela 38–4;
- Etīdes par Jāņa Akuratera draugiem – Konrādu Ubānu, Valdemāru Toni, Oskaru Kalēju un Niklāvu Strunki izstādē "Pieci stāsti par Dzejnieka mākslas darbu kolekciju";
- Latvijas Nacionālā bibliotēka, Mūkusalas iela 3.
Personiskās mākslas darbu kolekcijas nereti ir kalpojušas par pamatu muzeju atklāšanai. Taču tās parasti veidojas citādi kā muzeji. Tās netiecas atspoguļot mākslas vēstures notikumu secību, ne arī dokumentēt kāda mākslinieka radošo attīstību. Tās veidojas no dāvinājumiem un arī speciāli pasūtītiem un iepirktiem darbiem. Un, iepazīstot kolekcijas, nozīmīgi ir ne tikai mākslas darbi paši par sevi, bet arī tā "smalkā garīgā saite", kas vieno kolekcijas ar tās īpašniekiem. Gleznu un citu mākslas priekšmetu kolekcijas mums pastāsta gan par to īpašnieku gaumi, gan draugu loku. Šajās kolekcijās var atklāties nezināmas vai aizmirstas pērles. Un tā arī rakstnieku un dzejnieku memoriālajos muzejos ir iespējams ieraudzīt brīnišķīgus mākslas darbus, kas savulaik ir vai nu viņiem dāvināti, vai arī speciāli pasūtīti un nopirkti no māksliniekiem. Ar vairāku latviešu vecmeistaru gleznām un grafikām būs iespēja iepazīties 2. aprīļa ceļojumā-akcijā "Slavenu mākslinieku darbi rakstnieku un dzejnieku kolekcijās".
Akcijas ceļojuma sākums plkst. 12:00 Aleksandra Čaka memoriālajā muzejā, iepazīstot muzeja kolekcijā un interjera ekspozīcijā esošos mākslas darbus. Aleksandra Čaka dzīvoklī ciemojušies daudzi mākslinieki. Čaks bijis literātu un mākslinieku biedrības "Zaļā Vārna" biedrs, iesaistījies izstāžu veidošanas darbā. Kad draugi nākuši ciemos pie dzejnieka, pa laikam atnesuši savus jaunākos darbus, tādā veidā Čaka dzīvoklī izveidojusies neliela latviešu mākslinieku darbu kolekcija. Čaku un māksliniekus saistīja ne tikai darba attiecības, bet arī cieša draudzība. Starp Aleksandra Čaka draugiem bija Jānis Plase, Kārlis Baltgailis un Aleksandrs Junkers. Jānis Plase 20. gadu vidū iesaistījās biedrības "Zaļā Vārna" darbā. Kad Čaks 1928. gadā atgriezās Rīgā pēc trīs darba gadiem Drabešu bērnu internātskolā un iesaistījās biedrības darbā, mākslinieks Plase jau bija smagi slims un Čaks pārņēma no viņa lietvedību. Vienīgā monogrāfija, kuru dzejnieks ir uzrakstījis un izdevis, ir "Jānis Plase".
Ceļojuma turpinājumā būs pastaiga pa Rīgas centru, kuras laikā būs iespēja uzzināt, kur atradās Ģederta Eliasa dzīvoklis, kur dzīvoja Eudards Kalniņš un Valdis Kalnroze, kur bija izdevniecības "Zelta ābele" redakcija un kur bija Akurateru ģimenes dzīvoklis, kurā istabu īrēja jaunie mākslinieki Oskars Kalējs un Oļģerts Saldavs.
Akcijas/ceļojuma turpinājums Andreja Upīša memoriālajā muzejā. 1970. gadā grāmatā "Rudens zelmenis" Upīts rakstīja: "It īpaši ievērīgs un sajūtīgs lasītājs un skatītājs, aplūkodams pat tikai tās gleznas pie manu istabu sienām, droši vien kādās detaļās uztvers zināmu tuvu radniecību arī ar tā sauktajām "dabas ainavām" manos romānos. Es patiešām esmu no tām un daudzām citām mācījies – tomēr nekļūdams par gleznotāju."
Mākslas darbi – gleznas un grafikas – vienmēr greznojušas dažādas Upīša dzīves telpas. Tās dāvājuši mākslinieki – Indriķis Zeberiņš, rakstnieks un gleznotājs Jānis Jaunsudrabiņš (glezna "Kaukāza ainava" gājusi zudībā kara gados), draugi, dažādas iestādes, sveicot rakstnieku apaļās jubilejās. Brīvības ielas 38 nama 4. dzīvoklī atrodas Roberta Tilberga, Jāņa Gaiļa, Kārļa Melnbārža, Aleksandra Zviedra, Eduarda Kalniņa, Kārļa Sūniņa, Aleksandra Junkera, Friča Rožudārza un Jāņa Beļecka mākslas darbi. Ar stāstiem par šīm gleznām, no kurām daudzas rakstnieks ir ieguvis savās dzimšanas dienās, iepazīstinās muzeja darbinieki.
Turpinājumā akcijas dalībnieki ar sabiedrisko transportu no Rīgas centra dosies uz Pārdaugavu – uz Nacionālo bibliotēku, kur izstādē "Dienu atspīdumi jeb pieci stāsti par Dzejnieka mākslas darbu kolekciju" būs ceļojuma noslēgums. Izstādē apskatāmi Valdemāra Tones, Konrāda Ubāna, Niklāva Strunkes, Oskara Kalēja, Jāņa Zegnera un citu mākslinieku darbi no dzejnieka Jāņa Akuratera kolekcijas.
Biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs, cena – 5 eiro; biļetes 2. aprīlī pirms pasākuma (A. Čaka muzejā) – 7 eiro. Biļetes cena iekļauj muzeju apmeklējumus un gidu stāstījumu. Biļetes cenā nav atkļautas sabiedriskā transporta izmaksas (Rīgas centrs–Nacionālā bibliotēka). Papildinformācija, rakstot uz katram_sava_riga@inbox.lv vai zvanot pasākuma kuratorei Mairai Valterei – 26703293.