Trešdien, 20. aprīlī, plkst. 17:00 Mūkusalas Mākslas salonā notiks vēstures doktora Harija Tumana lekcija par olimpisko spēļu izcelsmi un nozīmi antīkajā kultūrā.
Mūsdienu lielākās un vērienīgākās sporta sacensības pasaulē tiek organizētas reizi divos gados, pārmaiņus vasaras un ziemas sporta spēļu veidos. Tās tika dibinātas 1896. gadā un to sākotnējā dibinātāja Pjēra De Kubertēna iecere bija nošķirt tās no politikas un biznesa. Olimpiāde ietver tiešu atsauci uz antīko vēsturi un Grieķiju, kur laikā no 8. līdz 4. gadsimtam pr. Kr. tās no aristokrātu sacensībām pārtapa par profesionālu atlētu cīņām. Lekcija iezīmēs antīko olimpisko spēļu tapšanas priekšnosacījumus un to idejiskās pārmaiņas.
Harijs Tumans ir vēstures zinātņu doktors, studējis Latvijas Universitātes un Ļeņingradas – Sanktpēterburgas Universitātē, nodarbojas ar antīkā laika izpēti un seno tekstu tulkošanu no latīņu un sengrieķu valodām. 2015. gadā iznāca apjomīga autora monogrāfija "Varoņi un varonība senajā Grieķijā", kura ir pirmais šāda tipa oriģinālpētījums latviešu valodā un kurā antīkā kultūra skatīta caur varonības jēdziena maiņu. Par šo pētījumu Tumans saņēmis balvu "Gada vēsturnieks Latvijā 2015".
Lekcija papildina izstādi "Olimpiskais ķermenis", kuru līdz 28. maijam skatāma Mūkusalas Mākslas salonā. Atsaucoties uz 2016. gada vasaras olimpiskajām spēlēm, kas notiks Riodežaneiro, Brazīlijā, izstāde aktualizē sporta un fiziskās kultūras kopšanas tradīcijas un to saistību ar vizuāliem un naratīviem kanoniem.
Publicitātes attēls, Andrejs Strokins, "Bez nosaukums", 2016
Ieeja izstādē un lekcijā bez maksas.