Quantcast
Channel: SATORI interneta žurnāls - ko iesakām šodien, rīt, parīt?
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3334

Šodien - 12:00 - Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2016 simpozijs koparades telpā "The Mill"

$
0
0

22. un 23. aprīlī koparades telpā "The Mill" norisināsies Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2016 simpozijs "Attēls un fotogrāfija postdigitālajā laikmetā", kurā piedalīsies piecpadsmit mākslinieki, mākslas teorētiķi un kuratori no Latvijas, Baltijas, Eiropas un ASV.

Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2016 simpozijs pievēršas attēlam un fotogrāfijai postdigitālajā laikmetā. Interneta un tehnoloģiju klātbūtne un to pieaugošā loma cilvēka dzīvē pēdējos 20 gados ir gan ieviesusi būtiskas pārmaiņas pašā sabiedrībā, gan mainījusi mākslas formas un to izteiksmes veidus. Interneta un digitālo tehnoloģiju ietekmē izmaiņas piedzīvo ne tikai attēla estētika, bet arī veids, kā tas tiek uztverts, radīts un izplatīts. Šodien, kad mākslas izstāde var tikt piedzīvota internetā un mākslinieka identitāte nav iespējama bez virtuālās vides klātbūtnes, attēls ir ieguvis daudz lielāku varu nekā iepriekš ‒ tas ir kļuvis par vadošo ieroci komunikācijā un reprezentācijā, kā arī par neatņemamu politiskā un sociālā diskursa dalībnieku un noteicēju.

Kāda ir attēla loma un vara informācijas nebeidzamajā plūsmā? Kā attēla transformācija, izplatīšana, akcelerācija, manipulācijas ar to ir ietekmējušas fotogrāfiju kā mākslas mediju? Vai ir iespējams runāt par jauna veida fotogrāfiju un fotogrāfijas pieredzi?

Aša Šehters, "Toda Madigana galerijas skatlogs (atvērtā plānojuma birojs, Snūpija līmlapiņa, mākslinieciska domu skulptūra, futbolbumba - multeņu varone, grauzdiņš)", 2015 (fragments)

Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2016 simpozija programma paredz pievērsties dažādiem ar attēlu saistītiem aspektiem: tiks runāts un diskutēts par attēla lietojumu, saglabāšanu un ilgtspējību, par tā autonomiju un akcelerāciju digitālās vides kontekstā. Piemēram, Dženifera Allena (Jennifer Allen, CA) savā prezentācijā pievērsīsies attēla saglabāšanas un ilgtspējības aspektiem – kā iespējams nodrošināt digitālo datu izdzīvošanu; kā iespējams izvairīties no viltojumiem; kā droši saglabāt informāciju un to nodot tālāk nākamām paaudzēm? Jautājums ir ne tikai par attēla saglabāšanu, bet arī par tā zaudēšanu, kā, piemēram, to apliecina "Snapchat" aplikācija.

Par attēla performativitāti, tā materialitāti un estētiku, kā arī iespējamām manipulācijām, kas ietver šērošanu, laikošanu, klikšķināšanu, pārveidošanu, savienošanu, meklēšanu u.c. darbības runās vairāki no simpozija dalībniekiem: Alise Tīfentāle (LV/USA) stāstīs par selfiju jeb "pašportretu" fenomenu, uzdodot jautājumu par to, cik pieejamas kļuvušas digitālo attēlu radīšanas un koplietošanas tehnoloģijas un, vai selfijs ir to blakusprodukts?; Amālija Ulmane (Amalia Ulma, USA) – māksliniece, kura lielākoties projektus veic "Instagram" vidē, – pieskarsies savai jaunākajai performancei par laika patēriņu un tā lietošanu, laika un virtuālās vides attiecībām. Korporatīvās vides estētika, reklāmas attēli un to vispārējā ietekme ir viens no aspektiem, ko savstarpējā dialogā izvērsīs mākslinieki Aša Šehters (Asha Schehter, USA) un Keita Kūpere (Kate Cooper, UK/NL). Savukārt mākslinieki Kamills Laurelli (Camille Laurelli, FR/EE) un Ivars Grāvlejs (LV/CZ) spriedīs par fotogrāfijas lomu un funkciju sociālajos tīklos, kā arī jauno tehnoloģiju ietekmi uz attēla uztveri.  Arī Kārlis Vērpe (LV) pieskarsies attēla uztveres jautājumiem, pretstatot attēlu, kas jāpieredz un attēlu, kas jādomā. Savukārt vernakulārās fotogrāfijas tēmu savā prezentācijā aplūkos kuratore Juste Kostikovaite (LT/UK), analizējot "AirBnB" mājokļu interjeru fotogrāfijas un to lomu mūsdienu attēlu kultūrā. 

Mākslinieki un teorētiķi simpozija ietvaros pievērsīsies arī tam, kā attēlu iespaido un pārveido skārienjutīgi ekrāni/virsmas, multisensora un interaktīva vide, pēcapstrādes procesi un dažādi programmatiski nodrošinājumi (software), lejupielāde u.c. jauno tehnoloģiju instrumenti. Juste Kostikovaite sarunā ar Viktoru Timofejevu (LV/NL) diskutēs par attēlu piesātināto kultūru – ko attēls var vēstīt vai slēpt; vai mēs dzīvojam sava veida attēlu apokalipsē?

Tiks aplūkoti arī citi virtuālās vides sniegtie resursi un platformas, piemēram, "Google Earth", "Google View", "Youtube", "Facebook", "Instagram", "Snapchat" u.c., kas piedalās jauna attēla un fotogrāfijas pieredzes veidošanā. Piemēram, mākslinieks Miška Henners (Mishka Henner, BE/UK) aktīvi darbojas ar dažādām attēlu resursu tehnoloģijām kā "Google Earth" un "Google View", tādējādi apliecinot, ka ikviens, kam ir pieejams internets, var izmantot šīs tehnoloģijas savā labā ne tikai, lai radītu mākslas darbus, bet arī lai izgaismotu svarīgus kultūras un ģeopolitikas aspektus.

Simpozijā tiks aplūkots arī tīklojuma attēls (networked image) un postinterneta mākslas ietekme uz fotogrāfiju. Par tīkloto attēlu savā prezentācijā runās fotogrāfs un kurators Pols Peipers (Paul Paper, LT/UK), pievēršoties dažādiem ar attēlu izstādīšanu saistītiem jautājumiem, diskutējot par to, kā tīklotais attēls izaicina tradicionālās kūrēšanas metodes un pieejas.  Savukārt kuratore Inga Lāce (LV) sarunāsies ar Agņešku Polsku (Agnieszka Polska, PL/DE) par attēlu lietojumu post-interneta mākslas un estētikas kontekstā, liekot uzsvaru uz arhīvu izmantošanu fotogrāfiskas pieredzes tapšanā. 

Par jauna veida fotogrāfiju savā skype-lekcijā stāstīs arī kurators un mākslinieks Alfredo Krameroti (Alfredo Cramerotti, IT/UK), norādot, ka fotogrāfija vairs nav reprezentatīva, bet gan kļuvusi par "tulkojuma" aģentu, kas noris starp dažādiem kontekstiem, nozarēm, vārdnīcām, valodām, attieksmēm un identitātēm. Ir runa par tādu fotogrāfiju, kas ir priekštece sistēmu orientētai kultūrai, "informācijas laikmetam", kurā mēs dzīvojam.

Vai ir iespējams runāt par jauna veida domāšanu, uztveri, producēšanu un patērēšanu, kas notikusi, pateicoties interneta un digitālo tehnoloģiju pieaugošajai ietekmei? Šis un citi jautājumi tiks uzdoti sarunās un diskusijās Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2016 simpozija norises laikā.

Simpozijs noritēs koprades telpā "The Mill" piektdien, 22. aprīlī, no plkst. 16:00 līdz 21:00 un sestdien, 23. aprīlī, no plkst. 12:00 līdz 19:00. Simpoziju no plkst. 19:00 līdz 23:00 neformāli noslēgs mākslinieka Pola Peipera projicētas fotoizstādes "Sraunus" rekonstrukcija DJ Alises Ģelzes muzikālajā pavadījumā. Simpozija darba valoda – angļu. Ieeja bez maksas.

RFB 2016 ietvaros vairākās Latvijas pilsētās notiks virkne fotomākslas izstāžu un izglītojoši pasākumi – to skaitā simpozijs, lekcijas, tikšanās ar māksliniekiem un radošās darbnīcas. Vairāk par simpozija norisi, tā dalībniekiem un programmu, kā arī citiem biennāles notikumiem var lasīt mājaslapā rpbiennial.com.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3334

Trending Articles