Trešdien, 4. maijā, plkst. 12:00 Rīgas Mākslas telpā ikviens interesents aicināts uz Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2016 lekciju "Melnraksta valdzinājums jeb – ko mēs zinām par Latvijas foto mākslas vēsturi", kas ļaus ielūkoties Latvijas fotomākslas vēsturē.
Latvijas fotomākslas vēsture vēl aizvien ir fascinējošiem atklājumiem bagāts pētījumu lauks. Īpaši tas attiecas uz tās pirmo spilgto periodu – nozares "zelta laiku" 20. gs. sākumā, kā arī 20.–30. gadiem. Lekcijā galvenokārt tiks izcelta Latviešu Fotogrāfiskās biedrības nozīme, fotogrāfu Mārtiņa Buclera, Jāņa Rieksta, Viļa Rīdzenieka, Roberta Johansona, Eduarda Gaiķa, Indriķa Kalcenava, Kārļa Baula un citu mākslinieku daiļrade. Vietējo fotogrāfu sasniegumi tiks aplūkoti 20. gs. 1. puses pasaules fotomākslas attīstības, pikotriālisma virzienu un modernisma tendenču kontekstā.
Foto: Indriķis Kalcenavs, "Pēc darba", 1920.–1930. g. sāk.
Lekciju vadīs Katrīna Teivāne-Korpa (1978). Lektore studē Latvijas Mākslas akadēmijas doktorantūrā, kur pašreiz izstrādā promocijas darbu "Fotogrāfa Roberta Johansona radošā darbība un Latvijas fotogrāfijas vēstures konteksts no 20. gs. sākuma līdz 2. pasaules karam". Ikdienā strādā par bibliogrāfi Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Konrāda Ubāna Mākslas lasītavā. Kopš 2007. gada publicē rakstus par fotogrāfiju un mākslu.
Ieejas biļete 2,50 eiro, skolēniem, studentiem (uzrādot apliecinošu dokumentu) 1,25 eiro, senioriem (uzrādot apliecinošu dokumentu) 1,50 eiro.
Līdz 12. jūnijam iRīgas Mākslas telpā noris Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2016 centrālais notikums – starptautiska laikmetīgās mākslas un fotogrāfijas izstāde "Restart". To raksturo ideja par nepieciešamību dziļāk saprast šodienas pasauli, izceļot tās dialektisko saistību ar pagātni un nākotni. Izstādē iekļauti 18 mākslinieku darbi, kas stāsta un rāda iespaidus par jauna, ievērības cienīga skatījuma uz pagātni esamību un demonstrē gluži vai meistarklasi attēlu pārstrādei mentālā piesārņojuma apstākļos. Vienlaikus izstādē izvirzītas šodienas fotogrāfijas kā mākslas prakses tendences, jo moderno tehnoloģiju straujās attīstības rezultātā nākas pārvērtēt arī attēlu nozīmi un to sniegto vēstījumu. Izstādes kuratore – Inga Brūvere sadarbībā ar Ievu Epneri, Aigu Dzalbi un Marī Šēvoldu (Marie Sjovold, Norvēģija).
Savukārt Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2016 konkursa izstāde "Meklējam jauno fotogrāfijā!" Rīgas Mākslas telpā apskatāma vēl tikai līdz 15. maijam. Tajā trīs konkursa finālistu – Viktorijas Ekstas (Latvija), Andreja Strokina (Latvija) un Alisas Nirgi (Alissa, Nirgi, Igaunija) – darbu izstāde, kurā katrs no māksliniekiem piedāvā savu oriģinālu, laikmetam atbilstošu skatījumu, tiecoties uz konceptuālu fotogrāfijas lietojumu.
Papildu informācija makslastelpa.lv.