Ceturtdien, 5. maijā, plkst. 19:00 ar filmu "Pērļu pogas" atklās trešo Rīgas Pasaules filmu festivālu, kas četru dienu garumā, no 5. līdz 8. maijam, norisināsies kinoteātrī "Kino Bize" un demonstrēs pēdējo gadu dokumentālās filmas, bet pēc seansiem piedāvās sarunas ar kinorežisoriem.
Ceturtdien, 5. maijā, plkst. 19:00 Rīgas Pasaules filmu festivāls tiks atklāts ar filmu programmas koordinatora un Tallinas Universitātes Sociālās antropoloģijas departamenta direktora Karlo Kubero (Carlo Cubero) ievadvārdiem šī gada festivāla programmas tēmai "Iztēlotās ainavas". Pēc tam sekos vispārēji atzītā čīliešu režisora Patrisio Gusmana jaunākā filma "Pērļu poga" (The Pearl Button, 2015), kas Berlīnes Starptautiskajā kinofestivālā ieguva ekumēniskās žūrijas balvu, "Sudraba lācis" par labāko scenāriju un tika nominēta galvenajai balvai "Zelta lācis". Pēc seansa skatītājiem būs īpaša iespēja tikties ar režisoru Patrisio Gusmanu ar skype palīdzību. Saruna tiks tulkota angļu valodā. Vakara gaitā "Kino Bize" uzsauks vīnus, Valmiermuižas alu un uzkodas, lai festivāla svinēšana var sākties.
Režisors Patrisio Gusmans ir dzimis 1941. gadā Santjago, Čīlē, un piedzīvojis Pinočeta diktatūras apvērsumu, vairākas dienas ar simtiem citu ieslodzīto pavadot bēdīgi slavenajā Santjago Nacionālajā stadionā. Izglābjoties Gusmans pārvācās uz Eiropu un šobrīd dzīvo Parīzē. Savas kinorežijas karjeras laikā viņš ir uzņēmis vairākas politiskas filmas par revolūciju un apspiešanu, cerību un atmiņu. Filmas, kas saņēmušas uzslavas "Viena no desmit labākajām politiskajām filmām pasaulē!" (The Battle of Chile), iekļautas Kannu kinofestivāla programmā (Salvador Allende), rādītas Baltijas jūras dokumentālā kino forumā un ieguva Eiropas kinoakadēmijas balvu par labāko dokumentālo filmu ("Ilgas pēc skaidrības" (Nostalgia De La Luz)). Gusmana filmogrāfijas jaunākais darbs ir 2015. gada filma "Pērļu poga", ar ko 5. maijā tiks atklāts šī gada Rīgas Pasaules filmu festivāls.
Cilvēktiesību aktīvists, akadēmiķis Ariels Dorfmens (Ariel Dorfman) ir teicis: "Patrisio Gusmana aizkustinošā iedziļināšanās Čīles revolūcijā, Pinočeta apvērsumā un ilgstošajās sekās turpmākajos gadsimtos tiks uzskatīta par vieniem no poētiskākajiem un drosmīgākajiem revolūcijas un apspiešanas, cerību un atmiņu pētījumiem, lai tiktu galā sarežģītos laika posmos. Tas, ko Gusmans aizrautīgi un precīzi novēro Čīlē, ir nozīmīgs visā pasaulē."
Visas festivāla filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar tulkojumu latviešu un angļu valodā. Lekcijas un sarunas ar filmu režisoriem notiks angļu valodā. Ieejas maksa uz katru festivāla notikumu – 4,50 eiro, studentiem, skolēniem, senioriem 3,50 eiro. Tāpat pirms festivāla ierobežotā daudzumā var iegādāties festivāla ieejas karti pa 12 eiro. Vairāk informācijas kinobize.lv.