Trešdien, 1. jūnijā, plkst. 19:00 uz Latvijas Nacionālā teātra Lielās zāles būs skatāma izcilā spāņu dzejnieka Federiko Garsijas Lorkas luga "Asins kāzas" iestudējums Vladislava Nastavševa režijā.
Izcilākā 20. gadsimta spāņu dzejnieka, dramaturga, mākslinieka un režisora Federiko Garsijas Lorkas (1898–1936) luga "Asins kāzas" žanriski tiek dēvēta par "lauku traģēdiju". Tajā atspoguļota eksistenciāla izvēles situācija starp sabiedrības uzliktajiem pienākumiem, tradīcijām un zemapziņas kaislībām. Lugas varoņi ir vienkārši lauku cilvēki – līgava, līgavainis, viņu vecāki, radi un kaimiņi –, kuru dzīves gaitu nosaka paaudzēs noslīpēts ritējums – dzimšana, pieaugšana, tiekšanās pēc turības, precības, bērnu radīšana un darbs, kas noved pie šī paša rata nākamā, identiskā pagrieziena. Taču Lorkas pasaulē pa naksnīgo mežu mēnesnīcā pastaigājas Nāve ubadzes izskatā, viņu sastapt nav retums, tāpēc izvēle starp pienākumu un kaislībām allaž tiecas nosvērties karstasinīgākajā pusē.
"Nastavševa pieskāriens Lorkam ir pieskāriens viņa liktenim un daudzpusīgajam talantam mākslā, kas abiem radniecīgs," vēstīts teātra mājaslapā. Režisors paredzējis, ka pēc 12 gadu pārtraukuma Nacionālā teātra skatītājiem atkal būs iespēja vērot izrādi, pašiem atrodoties uz teātra Lielās skatuves.
Lomas izrādē atveidos Daiga Kažociņa, Raimonds Celms vai Romāns Bargais, Agnese Cīrule, Kaspars Dumburs, Egils Melbārdis, Liene Sebre, Lolita Cauka, Marija Bērziņa, Uldis Siliņš, Jurģis Spulenieks, Kristaps Ķeselis, Kārlis Tols un arī pats Vladislavs Nastavševs.
Scenogrāfs, kostīmu koncepcijas un mūzikas autors ir pats izrādes režisors Vladislavs Nastavševs, kostīmu māksliniece – Rūta Kuplā, gaismu mākslinieki – Igors Kapustins un Oskars Pauliņš, bet mākslinieks-tehnologs – Edgars Kļaviņš. Tulkotājs – Edvīns Raups.
Foto: Kristaps Kalns, Latvijas Nacionālais teātris
Latvijā iestudētas Lorkas lugas "Daiļā kurpniece", "Bernardas Albas māja", "Dona Perlimplina mīlestība", "Asins kāzas". Lorkas dzejas izlase "Kliedziens" Knuta Skujenieka atdzejojumā iznākusi 1971. gadā un ir bibliogrāfisks retums, bet 2013. gadā izdotas Lorkas "Lekcijas", kurās Lorka aplūko mākslas dzimšanu, dzejas fenomenu, tautas dziesmas, Spānijas garu un duendi – īpašu jēdzienu mākslā, ko iespējams pielāgot arī dzīvei.