No 14. jūlija līdz 16. oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma starptautiski pazīstamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva kolekcija "Pieradinātā daba. 18.–21. gadsimts", kas ļaus iepazīt floras un faunas motīvu daudzveidību tērpu un aksesuāru dizainā no 18. līdz 21. gadsimtam.
Kolekcija "Pieradinātā daba" veltīta mūžīgai dabas un modes simbiozei visdažādākajās kombinācijās trīs gadsimtu garumā – no 18. gadsimta līdz mūsdienām. Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā ir unikāla, jo šāda rakstura skate no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva tērpu kolekcijas līdz šim vēl nav veidota.
Amerikāņu izcelsmes franču dziedātāja, dejotāja un aktrise Džozefīne Beikere (Josephine Baker). 20. gs. 60. gadi, Parīze. Publicitātes foto.
Kopumā ekspozīcijai atlasīti 100 vēl neredzēti tērpi un vairāk nekā 300 aksesuāri. Kā norāda izstādes organizētāji, eksponāti tajā netiek grupēti hronoloģiski, bet gan tematiskos blokos – "Mežs", "Dārzs", "Jūra", "Okeāns", "Džungļi", "Savanna" un "Eksotika". Katra apģērbu un aksesuāru grupa vēsta savu stāstu par saikni ar dabu. Tajās saskatāmas džungļu košās krāsas un to iemītnieku – pitonu, papagaiļu, panteru un paradīzes putnu – atveidojums, tāpat kā savannas maigie toņi un krāšņā fauna – ziloņi, zebras, lauvas. Savukārt smilšu krāsas nianses, dzintars un gliemežvāki atgādina par pludmali, bet okeāna plašo zemūdens pasauli atklāj zivis, jūras bruņurupuči, jūras zvaigznes, koraļļi un pērles. Tāpat izstādē spilgti pārstāvēta parku un dārzu kultūras ietekme uz oriģināliem modes risinājumiem: ēnaini koki, greznas puķu dobes, tauriņi un dziedoši putni. Pārsteidzošās audumu apdrukās un izcilu kuturjē dizaina darinājumos apmeklētāji varēs ieraudzīt ne tikai ogas, bet arī dārzeņus – salātus, kāpostus, sīpolus un burkānus.
Franču aktrise, dejotāja un dziedātāja Arlete Doržēre (Arlette Dorgère). 19. gs. beigas–20. gs. sākums, Parīze. Publicitātes foto.
Aleksandrs Vasiļjevs stāsta: "Kā zināms, katram gadsimtam un gadu desmitam ir savi favorīti: tā 18. gadsimtā, Marijas Antuanetes laikā, arī vīrieši bija iecienījuši ziedu vītnēm izšūtas vestes, 19. gadsimtā aktuālas bija koraļļu rotaslietas, pērlīšu izšuvumi, izstrādājumi no perlamutra un bruņurupuču kaula. 20. gadsimta pirmajā desmitgadē greznas dāmas nēsāja sermuļādas uzročus, korsetes, veidotas no vaļu ūsām, un lielas ziediem rotātās cepures, 30. gados ļoti populāri kļuva lapsādas boa, 40. gados modē parādījās apavi no pitona ādas, somiņas no krokodilu, krupju un ķirzaku ādām, bet 50. gados katras sievietes garderobē noteikti atrastos kāda romantiska ziedu rakstu kleita, piemēram, ar maijpuķītēm."
Modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs. Publicitātes foto
Aleksandrs Vasiļjevs (Александр Васильев) dzimis 1958. gada 8. decembrī Maskavā pazīstamu teātra mākslinieku ģimenē. 1982. gadā pārcēlās uz Parīzi, kur sāka strādāt Francijas teātros. A. Vasiļjevs radījis vairāk nekā 100 dekorācijas 25 pasaules valstu vadošo teātru baletiem un operām, kā arī daudziem pazīstamiem teātru uzvedumiem un filmām. Ar viņu ir sadarbojušies "Théâtre du Rond-Point", teātri "Le Lucernaire" un "Cartoucherie", Bastīlijas operas studija Parīzē, Avinjonas festivāls un citi. Aleksandrs Vasiļjevs ir daudzu grāmatu autors, strādājis par žurnālu "Vogue" un "Harper's Bazzar" krievu valodas izdevumu speciālais korespondents Parīzē. Kopš 2000. gada A. Vasiļjeva vadībā Samārā notiek modes festivāls "Aleksandra Vasiļjeva Volgas sezonas". No 2002. gada viņš veido un vada dažādus televīzijas raidījumus. 2003. gada oktobrī Maskavā tika atklāta dizaina studija "Aleksandra Vasiļjeva interjeri".
Izstādi papildinās plaša pasākumu programma "Modes daba", kas ietver sešu lekciju ciklu, tikšanās un sarunas ar nozares speciālistiem, kā arī dažādas radošās aktivitātes. Plašāka informācija un pilna pasākumu programma pieejama šeit.
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs atrodas Rīgā, Skārņu ielā 10/20. Darba laiks: otrdienās, ceturtdienās, piektdienās, sestdienās, svētdienās plkst. 11:00–17:00, trešdienās plkst. 11:00–19:00, pirmdienās slēgts.