Quantcast
Channel: SATORI interneta žurnāls - ko iesakām šodien, rīt, parīt?
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3334

Šodien - 13:00 - Izstāde "Kārlis IV – Čehijas karalis un Romas ķeizars" Bauskas pilī

$
0
0

Svētdien, 7. augustā, plkst. 13:00 Bauskas pils muzejā atklās izstādi "Kārlis IV – Čehijas karalis un Romas ķeizars", kas veltīta Čehijas karaļa un Romas impērijas ķeizara Kārļa IV Luksemburga (13161378) 700. gadu jubilejai, ko Čehijā visa 2016. gada garumā atzīmē ar dažādiem kultūras pasākumiem.

Ceļojošo izstādi "Kārlis IV – Čehijas karalis un Romas ķeizars" sagatavojis Čehijas Nacionālais muzejs. Tajā varēs apskatīt oriģinālas 14. gs. arhitektoniskas būvdetaļas un maskaronus, kas dokumentē arhitekta Petra Parlērža (1332/1333–1399) darbību. Viņš četrdesmit gadus vadīja katedrāles akmeņkaļu un celtnieku darbnīcu Prāgas pilī un būvēja arī citas Prāgas pilsētai nozīmīgas celtnes. Eksponātu izlasē iekļauti arī unikāli t.s. "karaliskā" un "ķeizariskā" dukāta eksemplāri, kurus Kārlis IV drīz pēc kāpšanas tronī lika izkalt Prāgas monētu kaltuvē pēc itāļu zecchino kaluma parauga. Izstādi papildina informatīvi un vizuāli materiāli par Luksemburgu dinastiju, relikvijām, kā arī Petra Parlērža arhitektūras un tēlniecības projektiem.

Čehijas karaļu Luksemburgu valdīšanas laiks mūsdienās joprojām tiek saistīts ar uzplaukuma laikmetu čehu vēsturē, jo veicināja saimniecisko izaugsmi, politisko stabilitāti, kultūras un mākslas attīstību. Šī dinastija sasniedza varas virsotnes Kārļa IV valdīšanas laikā (1316–1378), ko uzskata par viduslaiku Bohēmijas "zelta laikmetu". Kārlis, nokristīts Vāclava vārdā par godu čehu zemju patronam, bija vīrs, ko ierindo starp nozīmīgākajiem tā laika Eiropas politiķiem. Viņš ieguva lielisku izglītību sava tēvoča Šarla IV galmā. Kopš uzturēšanās Francijā, viņš sāka lietot vārdu Kārlis, kuru ieguva konfirmācijas laikā. No 1349. gada Kārlis tika atzīts par Svētās Romas impērijas valdnieku, bet par ķeizaru kronēts 1355. gadā. Ar savu "Zelta bullu" (1356) viņš ielika pamatus iekšējās kārtības kodifikācijai Romas impērijā uz vairākām simtgadēm, kas noteica impērijas struktūru līdz tās beigām 1806. gadā. Kārlis IV bija arī Bohēmijas, Vācijas un Itālijas karalis. Viņa valdīšanas laikā Prāga kļuva par vienu no lielākajām pilsētām Eiropā, kā arī tika uzcelta liela daļa no Sv. Vīta katedrāles un Prāgas pils. Kārļa vārdā nosaukta viņa 1347. gadā dibinātā Kārļa Universitāte Prāgā, kas ir vecākā augstskola Centrāleiropā, kā arī tūristu iecienītas apskates vietas – Kārļa tilts un Kārļa laukums Prāgā.

Izstādes atklāšanā piedalīsies Čehijas Republikas vēstnieks Latvijā Miroslavs Koseks, Čehijas Nacionālā muzeja direktors Jirži Fajts un izstādes autori. Muzikālu priekšnesumu sniegs viduslaiku mūzikas grupa "Artemisia Absinthium ". Septembra sākumā izstādi plāno apmeklēt arī Čehijas Republikas Kultūras ministrs Daniels Hermans.

Izstāde būs apskatāma no 7. augusta līdz 30. novembrim, Bauskas pils muzejā. Biļetes cena pieaugušajiem: 1 eiro; skolēniem un studentiem: 0,50 eiro. Izstādes atklāšanas dienā ieeja būs bez maksas.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3334

Trending Articles