Ceturtdien, 12. oktobrī, plkst. 18:30 Mūkusalas Mākslas salonā notiks lekcija "Mīts senatnē un mūsdienās", kurā Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, filozofijas doktors un vairāku grāmatu autors Andris Rubenis stāstīs par mitoloģiskajai pasaules ainai raksturīgo domāšanu un tās izpausmēm mūsdienās.
Mītiskajā pasaules ainā mīts cilvēkam skaidro pasaules izcelšanos un viņa vietu tajā, ļauj ielūkoties savas psihes dziļumos. Mīts dvēselisko apkārtni, ar fantāzijas palīdzību pārvērš realitāti, iedibina kārtību un rada dzīvē mieru. Lekcijā profesors un grāmatas "Cilvēks mītiskajā pasaules ainā" (1994) autors Andris Rubenis atbildēs uz jautājumiem: vai cilvēks mūsdienās veido atšķirīgus priekšstatus par pasaules kartību nekā tas bija senatnē? Kā un vai ir mainījies skatījums, ja salīdzinām "seno" un "mūsdienu" cilvēku?
Andris Rubenis ir Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, filozofijas doktors. Vairāku ievērojamu grāmatu autors, no kurām nesen izdotas "Mākslinieku cerību un domu pasaule renesanses laikmetā" (2016) un "Mākslas vēstures teorijas vēsture" (2015).
Profesors Andris Rubenis
Lekcija ir izstādes "Mītu koordinātes" saistītais pasākums. Tajā apkopoti mākslas darbi no Zuzānu kolekcijas, kā arī no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja fondiem deponētie darbi ar antīkās, kristīgās un latviešu mitoloģijas motīviem. Izstādē apskatāmi grafikas, tēlniecības un glezniecības darbi, kā arī animācijas filma. Ekspozīcijas senākais darbs datējams ar 17./18. gs. miju, bet jaunākais tapis 2016. gada pavasarī. Cilvēkus turpina valdzināt mitoloģija, jo tie ir no paaudzes paaudzei nodoti stāsti, kas veido Rietumu kultūras identitāti. Pateicoties mākslas, literatūras un mūzikas pieminekļiem, mēs atkal un atkal atgriežamies pie kāda stāsta, iegravējot attiecīgā sižeta vaibstus sabiedrības kultūrvēstures koordinātēs.
Ieeja lekcijā bez maksas. Izstāde apskatāma līdz šī gada 26. novembrim.