Quantcast
Channel: SATORI interneta žurnāls - ko iesakām šodien, rīt, parīt?
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3334

Šodien - 17:30 - "Nāvīgi interesantas sarunas" P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā

$
0
0

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā izstādes "Danse Macabre/ Nāves deja" ietvaros norisināsies pasākumu cikls "Nāvīgi interesantas sarunas". Pirmā saruna notiks jau šo piektdien, 4. novembrī, plkst. 17:30, Antonijas ielā 1, kur socioloģe Vita Zelče un muzikologs Mārtiņš Boiko runās par nāvi, sērošanu un kapusvētku tradīcijām.

18. gs. otrajā pusē Latgalē norisinājās divu visai atšķirīgu mirušo kultu mijiedarbība. Tie bija latviešu senču (veļu) kults ar rudens veļu mielošanām kā iezīmīgāko izpausmi un katoļu mirušo kults. Mijiedarbības rezultātā radās īpatnējs piemiņas un sērošanas rituāls, par kura izpildījumu vietējie ļaudis mēdz teikt: "dzīduot saļmas" (dziedāt psalmus). Par rituāla rašanos, vēsturi un mūsdienām stāstīs M. Boiko.

Savukārt V. Zelče aplūkos modernās kapsētas veidošanos Vidzemē un Kurzemē, kā arī ar to saistītos nozīmīgākos rituālus un notikumus. Viens no tiem ir kapusvētki, kuru atzīmēšana sākās 19. gs. un notiek joprojām. Savā stāstījumā V. Zelče izsekos mainīgajai kapusvētku sociālajai lomai dažādos laikposmos, uzdodot jautājumu: "Kādas ir šī unikālā vasaras rituāla nākotnes izredzes?"

Pasākumu ciklu turpinās Līva Klabere ar stāstījumu "Pēcnāves masku tradīcija Latvijā" (10. novembris), kā arī Paskāle Polliēra (Pascale Pollier) ar "Dzīves masku darbnīcu" (1.–2.decembris). Savukārt nākamgad Signe Mežinska un Reinis Balmaks aicinās uz sarunu "Miršana: medicīniski un ētiski aspekti" (19. janvāris), Pēteris Kļava dalīsies pārdomās sarunā "Pirmsnāves pieredze un pēcnāves dzīve" (2. februāris), Ieva Balode vadīs kinolektoriju "Mīlestība, nāve un kino" (16. februāris), Anna Žabicka lasīs lekciju "Nāve 21. gs. rietumu kultūrā – banāla, biedējoša vai intriģējoša un nozīmīga?" (6. aprīlis), bet maijā "Laboratory of Stage Arts" un Simona Orinska aicinās uz butō dejas performanci.

Ieeja visos "Nāvīgi interesantas sarunas" pasākumos bez maksas.

No 28.oktobra P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā apskatāma izstāde "Danse Macabre". Apmeklētāji ir aicināti apcerēt paši savu mirstīgumu, iepazīstot divas memento mori tradīcijas - danse macabre jeb nāves dejas grafikas un pēcnāves masku veidošanas tradīciju. Tāpat apmeklētāji aicināti apsvērt pāris lietderīgas mirušā ķermeņa izmantošanas iespējas mūsdienās.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3334

Trending Articles