Piektdien, 31. martā, plkst. 21:15 kinoteātrī "Kino Bize" tiks demonstrēta režisora Uģa Oltes un Mortena Travika dokumentālā filma "Atbrīvošanas diena". Latviešu un norvēģu mākslinieku kopdarbs ir paradoksu pilns stāsts par pirmo rokkoncertu pasaules noslēgtākās totalitārā režīma valsts Ziemeļkorejas vēsturē.
"2015. gada augustā notika kaut kas vēl nebijis. Ziemeļkorejā, kur visu kontrolē sistēma, ieradās skandaloza rokgrupa no rietumiem, lai sniegtu pirmo rokkoncertu šīs pasaulē izolētākās valsts vēsturē. Tā bija mitoloģiska tikšanās, ko var salīdzināt ar ķīmisku reakciju. Viens tās elements ir grupa "Laibach" – rokmūziķi, kuri uzauguši diktatoriskajā Dienvidslāvijā un savā mākslā joprojām iemieso totalitārisma iedvesmotu tēlu sistēmu. Otrs elements – Ziemeļkorejas sapņu publika, kura nekad mūžā nav dzirdējusi rokmūziku, jo viņu perfektajā sistēmā tādas vienkārši nekad nav bijis. Trešais elements ir šā unikālā eksperimenta autors Mortens Traviks, kurš te spēlē galvenā savedēja lomu un kura virsvadībai spiesta pakļauties gan mūziķu grupa, gan viesus uzņemošā ziemeļkorejiešu brigāde."
"Koncerta formālais iemesls bija Ziemeļkorejas "Atbrīvošanas diena" – 70 gadi kopš 1945. gada uzvaras pār japāņu imperiālistiem. Latvijas un Norvēģijas filmēšanas grupai tika dota nebijusi iespēja fiksēt vēsturiskā koncerta sagatavošanas procesu valstī, kurā valda visstingrākā cenzūra."
Neparastās avantūras rezultāts ir režisoru Uģa Oltes (Latvija) un Mortena Travika (Norvēģija) "rokumentālā" filma "Atbrīvošanas diena", par kuru plašas recenzijas publicējuši nozīmīgie pasaules mediji "Variety" (ASV), "The Guardian" (Lielbritānija), mūzikas žurnāli "MOJO" (Lielbritānija) un "Rolling Stone" (ASV).
""Laibach" koncerts Ziemeļkorejā ir, manuprāt, fascinējošākais kultūras, ideoloģiskais un politiskais 21. gadsimta notikums, kāds līdz šim ir noticis." Slovēņu filozofs Slavojs Žižeks.
"Iespējams, visiespaidīgākais pēdējā laika kultūras notikums un pilnīgi noteikti vispārsteidzošākā dokumentālā filma, kuru šogad redzēsiet" "Filmmagasinet" (Nīderlande)
"Asprātīga, satraucoša, apgaismojoša un brīžiem aizkustinoša iegremdēšanās anomālajā komunistu aizspogulijā." "MOJO's 17 for 2017" (Lielbritānija)
"Citējot kādu no "Laibach" dziesmām: eksistence, kādu to pazīstam, ir pagaisusi. Kad politika cieš pastāvīgas neveiksmes, vienīgās cerības vieš māksla, arī mūzika, kuras skanējums klaustrofobiskajā un sterilajā kompartijas koncertzālē šķietami sagrauj sienas un ļauj garam traukties pāri politisko sistēmu izplatījumam." Viktors Freibergs, kinozinātnieks
Filmas "Atbrīvošanas diena" pirmizrāde notika 2016. gada novembrī Amsterdamā, pasaules lielākajā starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā IDFA, ko dēvē arī par "dokumentālā kino Kannām". Tālākajam ceļam pie skatītājiem filmas producenti ir noslēguši līgumu ar vienu no pasaulē vadošajiem dokumentālo filmu izplatītājiem – britu kompāniju "Dogwoof", kuri šogad strādā arī ar filmām "Vernera Hercoga sapņi par savienoto pasauli" un Maikla Mūra "Where to Invade Next".
Līdz šim Oltes un Travika rokumentālo filmu redzējuši kinoskatītāji Zviedrijā, Norvēģijā, Kazahstānā, Nīderlandē, Itālijā, un šajā pavasarī plānotas pirmizrādes vairāk nekā 20 citās valstīs. Vienlaicīgi ar seansiem Latvijā "Atbrīvošanas diena" tiks demonstrēta arī mūsu kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā. Šī ir pirmā Latvijas dokumentālā filma, ko izplatīs "Forum Cinemas". Filmu "Atbrīvošanas diena" tiks izrādīta Rīgā kinoteātros "Kino Citadele", "Cinamon", "Splendid Palace" un "K.Suns", Liepājā – kinoteātrī "Kino Balle", Ventspilī – "Kino Rio", Siguldā – "Kino Lora", Cēsīs – Vidzemes koncertzālē, Valmierā – "Kino Gaisma", Daugavpilī – "Silverscreen" un Rēzeknē – "Silverscreen".
Režisors Uģis Olte ir pieredzējis "VFS Films" veidoto TV raidījumu un montāžas režisors, trīs spēles īsfilmu autors. "Atbrīvošanas diena" ir viņa trešā dokumentālā filma. Arī iepriekšējā filma "Dubultie svešinieki" tika pirmizrādīta festivālā IDFA. Uģis veidojis vairākus godalgotus mūzikas videoklipus grupas "Instrumenti" dziesmām "Dont Hold Onto Me" un "King Of The Wild Things", Lindas Leen jaunākajai dziesmai "Who Is In Charge", kā arī režisējis dažādus TV projektus: "Ziemeļu puse", LV jaunatklāšanas raidījumu "TE!" un "Karaliste", kā arī arhitektūras raidījumu "Adreses".
Mortens Traviks ir norvēģu režisors un multimediju mākslinieks, kurš daudzkārt šķērsojis dažādu mākslas žanru un valstu robežas. Guvis teātra režisora izglītību Krievijā un Zviedrijā, viņš savos projektos bieži apspēlē jēdzienus "pasaule kā skatuve" un "identitāte kā loma". Mortena radošās izpausmes vienlaikus ir arī sociālpolitiskas akcijas. Viņa rīkotie skaistumkonkursi mīnu upuriem "Miss Landmine Angola" (2008) un "Miss Landmine Cambodia" (2009) guva plašu rezonansi visā pasaulē. Pretrunīgus viedokļus Rietumu sabiedrībā izraisījusi arī režisora ilggadējā sadarbība ar Ziemeļkorejas māksliniekiem un augsta ranga kultūras darbiniekiem.
Vairāk informācijas kinoteātra mājaslapā.